Kalkulator transportowy

Transport multimodalny- co trzeba o nim wiedzieć?

Transport multimodalny- co trzeba o nim wiedzieć?

Handel międzynarodowy to szeroko rozwinięta branża usługowa. Ważną jej częścią jest transport ładunków, często na bardzo duże odległości. Przewóz towarów musi być więc odpowiednio zoptymalizowany, żeby ładunki docierały do odbiorców docelowych szybko i to najkrótszą możliwą drogą. W tym celu niekiedy potrzebne okazuje się wykorzystanie więcej niż jednego środka transportu. Czym jest transport multimodalny i co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest transport multimodalny?


To część zaawansowanego systemu transportowego, w którym dane przedmioty przemieszcza się przy zastosowaniu różnych środków transportu. Transport dzieli się na intermodalny oraz kombinowany.

transport intermodalny- związany z przewozem różnych gałęzi przemysłu. W jego wypadku niezbędne jest zachowanie jednego warunku, a dokładnie ładunek musi przez całą drogę znajdować się w jednej i tej samej jednostce ładunkowej (naczepa, kontener, specjalny pojemnik),
transport kombinowany- tutaj też ładunek zlokalizowany jest przez całą podróż na jednej jednostce. W transporcie kombinowanym ładunek transportuje się między punkami przeładunkowymi przy użyciu żeglugi śródlądowej, natomiast jego dowóz od nadawcy do odbiorcy odbywa się drogą lądową (samochodami).
Jakie są rodzaje rozwiązań w transporcie multimodalnym?
Dostępne są różne konfiguracje, z których można korzystać w tym rodzaju transportu. Mowa tutaj o takich połączeniach jak transport:

 • samochodowo- wodny,

 • samochodowo- kolejowy,

 • samochodowo- kolejowo- wodny,

 • samochodowo- morski,

 • samochodowo- lotniczy,

 • morsko- kolejowy,

 • samochodowo- kolejowo- morski.

 

transport multimodalny Viron Cargo

Transport multimodalny a prawo


Do transportu multimodalnego niezbędne są pewne dokumenty. Głównym z nich jest FIATA Multimodal Transport Bill of Lading, czyli w skrócie FBL. Dokument ten został opracowany w latach 90, a za jego wystawianie odpowiada spedytor, który jest operatorem przewozów multimodalnych MTO. FBL uwzględnia warunki dostarczenia towaru, możliwe koszty przewoźnika za jego uszkodzenie czy niedostarczenie na czas. Co ważne, to właśnie spedytor ponosi odpowiedzialność za transportowany towar i dotyczy to wszystkich środków transportu. Organizacje i podmioty regulujące transport multimodalny to:

 • Komisja Europejska,

 • Parlament Europejski,

 • Europejska Komisja Gospodarcza,

 • Europejska Konferencja Ministrów Transportu.

 

Jak organizuje się przewóz multimodalny?


Wszystkimi procesami przewozu ładunków kieruje tak zwany operator transportu multimodalnego. Pełni on więc bardzo istotną funkcję. Zadania te może sprawować logistyk, przewoźnik drogą morską, powietrzną czy samochodową albo spedytor. Operator może współpracować z innymi przewoźnikami, aby zwiększyć jakość oferowanych klientom usług. W tym wypadku zobowiązany jest do monitorowania oraz koordynowania ich działań. Co ważne, operatorów dzieli się na tych bezpośrednich i pośrednich. Bezpośredni posiadają własną flotę komunikacyjno-transportową, natomiast pośredni korzystają z usług podwykonawców. Organizacja transportu multimodalnego wymaga podpisania umowy przewozowej.

Operator podpisując umowę ze zleceniodawcą, wystawia dokument przewozu, a także zajmuje się całym procesem koordynowania przewozu ładunków. Ponosi też odpowiedzialność za łańcuch transportowy, jak i za ładunek (jego kompletność, stan). Zajmuje się nie tylko własnymi działaniami, lecz także innych podwykonawców. Ponadto to w jego obowiązku jest rozwiązywanie wszelkich problemów transportowych.

Do przewożenia ładunków w transporcie multimodalnym może być zastosowany właściwie każdy środek transportu. W organizacji przewozu istotną rolę odgrywają też terminale. Zalicza się do nich trzy najważniejsze typy, czyli terminal portowy (łączy drogę morską z lodową), terminal kolejowy (używany do zasilania terminali portowych oraz rozprowadzania kontenerów przybywających drogą morską), terminal intemodalny (znajdujący się w centrum logistycznym i używany do obsługi ładunków dostarczanych oraz wysyłanych).

Transport multimodalny może mieć zasięg krajowy, międzynarodowy albo międzykontynentalny. Wykorzystywane są w nim takie jednostki ładunkowe jak: naczepy, kontenery, samochody ciężarowe, pojemniki specjalne, nadwozia wymienne.

Transport multimodalny Viron Cargo- jakie ma zalety?


Nowoczesny transport multimodalny Viron Cargo niesie ze sobą liczne korzyści. Ten rodzaj transportu:

 • zwiększa ilość możliwych konfiguracji przewozowych,

 • umożliwia świadczenie usług na jeszcze wyższym poziomie,

 • zapewnia szybkie i terminowe dostawy towarów,

 • zmniejsza ryzyko uszkodzenia ładunku,

 • umożliwia przewiezienie większej ilości ładunku za jednym razem,

 • ułatwia dostępność usług transportowych,

 • zwiększa częstotliwość okazji załadowczych,

 • redukuje jednostkowy i globalny koszt procesu transportowego.

Nie można też zapominać o tym, że jest to najbardziej ekologiczny sposób transportu, a to ze względu na połączenie różnych gałęzi transportu.

Transport multimodalny jest świetnym rozwiązaniem dla klientów, którym zależy na sprawnym, szybkim, bezpiecznym oraz korzystnym finansowo przewiezieniu wszelkiego rodzaju ładunków na spore odległości. To najpopularniejsza forma transportu międzykontynentalnego, z której korzystają ludzie na całym świecie.
Pomożemy Ci w zorganizowaniu wielu typów przewozu ładunków niebezpiecznych czy transporcie płynów.