Kalkulator transportowy

Transport kolejowy z Chin – co warto wiedzieć na ten temat?

Transport kolejowy z Chin – co warto wiedzieć na ten temat?

Chiny to obecnie jedna z najsilniejszych gospodarek świata (a zdaniem niektórych nawet najsilniejsza). W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że Państwo Środka prowadzi ożywioną wymianę handlową nie tylko ze swoimi sąsiadami, ale wręcz przeciwnie – współpraca gospodarcza dokonuje się właściwie z całym światem. Jednym z państw, które handlują z Chinami, jest Polska. Towary docierają o naszego kraju np. w oparciu o transport kolejowy z Chin.

Transport kolejowy z Chin – dlaczego warto?


Właściwie nie powinno dziwić, że transport kolejowy z Chin to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Bez wątpienia jeden z powodów stanowi czas jego trwania. Zazwyczaj jest to od ok. dwóch tygodni do dwudziestu dni. Inaczej – mniej korzystnie – wygląda sytuacja w przypadku transportu morskiego. Trwa on czasem nawet dwa razy dłużej, a powód jest prosty: towary są przewożone statkiem wzdłuż wybrzeża chińskiego, potem między wyspami indonezyjskimi, a następnie muszą przebyć jeszcze tylko… Ocean Indyjski, Kanał Sueski, Morze Śródziemne oraz opłynąć Półwysep Iberyjski i Kanał La Manche, by dopłynąć do portów niemieckich.

Taki stan rzeczy sprawił, że szybko zaczęto poszukiwać sposobu na szybkie połączenie lądowe (kolejowe). Prowadzi on m.in. przez Azję Środkową (w szczególności Kazachstan), nawiązując do idei Jedwabnego Szlaku.

W 2023 roku Chiny są – dzięki nowoczesnym trasom kolejowym – połączone z licznymi państwami europejskimi oraz azjatyckimi. Pokusimy się, by wymienić choć niektóre spośród wszystkich tych krajów:

  • kraje azjatyckie: Kazachstan, Tadżykistan, Pakistan, Afganistan, Turkmenistan oraz Tajlandia,
  • kraje europejskie: Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Polska, Bułgaria oraz Włochy.


Według różnych szacunków roczna liczba pociągów transportowych przyjeżdżających z Chin do Europy wzrosła kilkunastokrotnie. Początkowo, tzn. w roku 2014, było ich nie więcej niż kilkaset. Następnie liczba ta znacząco wzrosła, przebijając w 2018 roku po raz pierwszy barierę 5000 pociągów rocznie, w 2020 roku – ok. 10000 pociągów, a w 2022 roku dochodząc do poziomu ok. 16000 transportów rocznie (dane te pochodzą m.in. z portalu rynek infrastruktury.pl).

Transport kolejowy z Chin – jakie towary przewozi się z Państwa Środka?


Trudno jest krótko opisać,co przewozi się z Chin do Polski i innych krajów Europy. Dlaczego? Taki stan rzeczy wynika z bardzo prostej przyczyny: handel prowadzi się na wielką skalę, a o za tym idzie – jest on różnorodny. Poniżej przedstawiamy jedynie niektóre spośród wszystkich towarów, które transportuje się z Chin do Polski:

  • drobne wyposażenie wnętrz,
  • artykuły gospodarstwa domowego,
  • akcesoria samochodowe,
  • tekstylia,
  • drobna elektronika,
  • zabawki.


Jest to zarówno transport drobnicowy, jak i pełnokontenerowy.

Przez lata kojarzono gospodarkę chińską z niskiej jakości (żeby nie powiedzieć – tandetnymi!) produktami. Obecnie jednak stereotyp ten zaczyna powoli odchodzić w niepamięć, ponieważ wiele wskazuje na to, że Chiny starają się w coraz większym stopniu konkurować nie tylko ilością, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, ale także jakością.

Dlaczego transport kolejowy z Chin zyskuje na sile?


Chiny to w 2023 roku bezsprzecznie jeden z najważniejszych graczy w handlu międzynarodowym; dzieje się tak m.in. z uwagi na fakt, że to największy eksporter na świecie. Szacuje się, że firmy z tego kraju wysyłają swoje produkty o łącznej wartości wynoszącej aż 3,36 bilionów dolarów rocznie do krajów zlokalizowanych na terenie całego świata.

Zdaniem analitykówtransport koleją towarów z Chinto zaledwie kilka-kilkanaście procent całego eksportu organizowanego przez chińskie firmy, a główną rolę w handlu międzynarodowym wciąż odgrywa transport morski. Wbrew pozorom taki stan rzeczy nie świadczy źle o kolei; wręcz przeciwnie, wydaje się, że oznacza on dużą szansę. Stosunkowo niewielki rozwój transportu kolejowego (oczywiście, jest on nieduży w skali całej chińskiej gospodarki, w rzeczywistości będąc większym niż eksport niejednego małego kraju).

Transport koleją z Chin. Podsumowanie


Transport kolejowy z Chin jest względnie tani, a przy tym zdecydowanie szybszy niż przewożenie przesyłek drogą morską. Oczywiście, wciąż trzeba mieć na uwadze takie czynniki jak duże odległości oraz bariery kulturowo-organizacyjne. Taki stan rzeczy sprawia, że warto – w celu ściągania produktów z Państwa Środka – skorzystać z usług doświadczonej firmy transportowej pośredniczącej.