Kalkulator transportowy

Logistyka transportu - główne problemy i założenia

Logistyka transportu - główne problemy i założenia

Logistyka transportu jest podstawą działania każdej firmy przewozowej. Istotny jest zarówno czas, jak i skrupulatne zaplanowanie przewozu. Przedsiębiorstwa transportowe muszą dbać o to, przygotować kompleksową obsługę czynności związanych z przewozem towarów i nie uniknąć w swojej działalności najczęstszych błędów.

Czym jest logistyka transportu?


Logistyka transportu należy do działów logistyki i jest jej największą częścią. Obejmuje ona optymalizację transportu towarów i planowanie przewozu. Dobrze przeprowadzone czynności, zgodnie z ustalonym planem sprawiają, że przedsiębiorstwo może uniknąć błędów, a tym samym strat, ponadto gwarantuje sobie usprawnienie całego procesu sprzedaży oraz produkcji. Logistyka odgrywa ważną rolę w działaniu firm, przez co wiele z nich zleca to zadanie podmiotom zewnętrznym.

Czym się dokładnie zajmuje logistyka transportu?


Logistycy zatrudnieni w firmie przewozowej muszą przyjmować zlecenia spedycyjne, wybierać właściwe środki transportu, czasem podejmować współpracę z przewoźnikami zewnętrznymi. Oprócz tego, logistyka transportu obejmuje przygotowanie przesyłek, odpowiedniej dokumentacji przewozowej, odprawę celną, dostarczenie ładunku do odbiorcy. Ponadto logistyka transportu zajmuje się także ustalaniem optymalnych tras, jak i zwrotami towarów.

Dlaczego tak ważna jest logistyka w transporcie?


To właśnie logistyka transportu ma ogromny wpływ na to, czy firma działa sprawnie i generuje zyski. Szybkie i bezproblemowe dostawy nie są możliwe bez dobrze zaplanowanej logistyki. Prawidłowe działania przedsiębiorstw zależy od dostarczonych ładunków, które mogą pochodzić z różnych części Polski, jak i z innych krajów. Firmy zajmujące się przewozem towarów muszą dokładnie i precyzyjnie planować swoje trasy, co jest istotne zwłaszcza przy sporych odległościach. Niezbędne jest też przygotowanie kompletnej dokumentacji jak list przewozowy i rachunek.

Logistyka transportu- najczęstsze problemy


Firmy transportowe na co dzień spotykają się z wieloma wyzwaniami. U niektórych przedsiębiorców pojawiają się problemy z brakiem odpowiedniej dokumentacji czy nieuporządkowaniem towaru, ale nie tylko. Do innych powszechnych problemów należą:

Uszkodzenie pojazdów oraz ładunków


Uszkodzenia floty czy też przewożonych towarów to bardzo poważny problem. Mogą one być niekiedy skutkiem takich zdarzeń jak wypadek komunikacyjny, kradzieże, wandalizm. Czasem odpowiadają za nie pewne błędy nadawcy jak niewłaściwy stan przesyłki czy niekompletna dokumentacja. To, czy dana firma ponosi w tym wypadku odpowiedzialność, zależy od warunków umowy oraz jej ubezpieczenia. Uszkodzenia pojazdów czy towarów są czasem skutkiem zaniedbania, czy też nie właściwie zaplanowanej trasy. W tym wypadku może to skończyć się koniecznością wypłaty odszkodowania czy też karą finansową.

Problem z trasowaniem pojazdów


Logistyka transportu wiąże się też z problemem zaplanowania optymalnej trasy odbioru czy też dostaw, jeśli chodzi o jeden czy też kilka składów, do wielu klientów znajdujących się w różnych częściach kraju. Problem ten dotyczy wielu branż. Optymalna trasa powinna pozwalać na sprawne przewiezienie transportu, bez napotkanych problemów (ograniczenia w ruchu drogowym itp.).

Zła organizacja pracy w transporcie


Dla wielu firm, trudna okazuje się właściwa organizacja pracy w przypadku sporej ilości zleceń. Duża liczba zleceń wiąże się z trudnościami z monitoringiem płatności. Ważna jest zarówno kontrola nad finansami, jak i odpowiednie rozdysponowanie wszelkich zamówień. Kierowca musi otrzymać wszelkie istotne informacje, a flota powinna być śledzona przy użyciu GPS. Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowywanie i analizowanie raportów. Dzięki nim właściciel firmy może dowiedzieć się, czy czasami pojazd nie spala zbyt dużej ilości paliwa. Przy dużej ilości zleceń należy też zadbać o kompletność dokumentów, takich jak faktura, uwzględniając często różne stawki VAT, jeśli towar przewożony jest na terenie różnych krajów.

Przestarzała flota


Kolejnym problemem firm transportowych są przestarzałe, mało rentowne pojazdy. Przez nie cała działalność staje się coraz bardziej kosztowna, a tym samym mniej opłacalna. Auta starszej generacji spalają więcej paliwa, a ich naprawy wiążą się ze sporym wydatkiem. Właśnie dlatego, warto modernizować i unowocześniać flotę.

Puste przewozy


Firmy transportowe zmagają się także z problemem pustych przewozów. Przewożąc ładunek z punktu A do punktu B, przedsiębiorstwo otrzymuje wynagrodzenie, jednakże jeśli wraca z niczym, wówczas nazywane jest to pustym przewozem. Wtedy generuje jedynie koszty i nie przynosi firmie żadnego zysku.

Nieefektywny monitoring płatności


Firma musi pamiętać o efektywnym monitoringu płatności. Większość niewielkich przedsiębiorstw transportowych nie ma z tym problemu, jednak dla dużych jest to nie lada wyzwanie. Firma realizująca setki zleceń każdego miesiąca często ma trudności ze skutecznym kontrolowaniem płatności. Rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistów, którzy będą odpowiadać za monitoring należności i ich windykację.

Jak widać, firmy transportowe muszą stawiać czoła wielu trudności.